Základní škola a Mateřská škola Osov

Čemukoliv se učíš, učíš se pro sebe. ( Petronius )

ADVENT V PLZNI A VÝLET ZA LOUTKAMI

Dne 14.12.2017 se páťáci v rámci svých objevných výletů za poznáním toho, v čem jsou čeští mistři skutečně dobří a proslulí, vydali na návštěvu Muzea loutek v Plzni. Zde si prohlédli spoustu cenných exponátů, mezi nimi např. loutky českého obrozence Matěje Kopeckého. Dozvěděli se něco o tradici kočovných loutkových divadel a seznámili se obrosvkým množstvím práce a dychtivého zapálení, které je a bylo nutné k tomu, aby každá z přítomných loutek ožila a rozveselila malé i velké diváky. Neméně přínosné bylo i vyprávění o Josefu Skupovi a jeho nejznámějších dětech – Spejblovi a Hurvínkovi, jimž je zasvěcen celý jeden sál. V letošním roce si mj. připomínáme 125. výročí narození tohoto mistra a 60. let od jeho úmrtí.

Vrcholem celé prohlídky bylo pak seznámení se s různými typy loutek a možnost stát se na chvíli skutečnými loutkoherci a pokusit se oživit marionetty a sehrát s nimi vlastní příběh na opravdovém jevišti! To se páťákům velmi líbilo a bylo těžké je z jeviště dostat dolů!

Poté jsme společně zavítali na plzeňské Náměstí Republiky, kde nás zachvátila vánoční atmosféra v plném proudu, všudypřítomná vůně pečených kaštanů, podmanivé melodie vánočních koled i neutichající cinkání na andělský zvonek!
15.12.2017 22:40 | Autor: I.Val.,sk | 0 komentářů | stálý odkaz


Advent na zámku

V adventním čase se vydáváme za vánočními zajímavostmi. Třeťáci se vydali navštívit zámek v Hořovicích. Čekala je prohlídka slavnostně vyzdobeného zámku s výkladem zaměřeným na prožívání adventních a Vánočních tradic. Jak slavili Vánoce zámečtí páni, jaké byly tradice a zvyky, co se dodržuje dodnes? To vše se děti mohly dozvědět z poutavého výkladu. Prohlídka určitě stála za to.
FOTO zde

foto bluetooth2
12.12.2017 22:23 | Autor: sk | stálý odkaz


Mik..Miku...Mik...Miku...Mikuláš, přišel s čertem na guláš.
Mik..Miku...Mik...Miku...Mikuláš,přisesl vánoční čas...
V noci na 5. prosince se čerti ženili a dopoledne přišli čertovští učni na praxi do naší školy. V úterý se v naší škole najednou ozvalo známé čertovské "blebleble"...
Všichni jsme věděli, co to znamená a nemohli jsme se dočkat, až zarachotí řetězy a ve dveřích se objeví Mikuláš s andělem a partou čertů. Anděl předčítal z knihy hříchů a čerti nastavovali pytel. V něm také skončil nejeden zlobivec i paní učitelka.
Někteří z nás se trochu strachovali. Nebylo však proč, protože za písničku,básničku a slib, že už budeme hodní, nás čekala sladká odměna.

Někteří poznali, že v převlecích se skrývali naši páťáci, kteří si celou nadílku připravili přímo úžasně a pořádně si to užívali. Vždyť si jistě pamatují na to, jak se také dříve báli. Nejdříve zavítaji do školky i za našimi kuchařkami a pak už postupně do první až čtvrté třídy.
Za jejich přípravu jim patří velký dík. Co ještě dodat?
Psssssssssssst. Tomu, kdo je nepoznal, nic neříkejte. Budeme se těšit zase za rok na známé čertovské "blebleble"...
Foto ZDE
05.12.2017 22:28 | Autor: sk | stálý odkaz


Hurvínkův Mikuláš

Když se řekne Mikuláš, každý si představí velkého pána s bílými vousy, vysokou čepicí a berlou. Doprovází ho anděl a parta čertů. Na počátku adventu se naši nejmladší vydali do Divadla Spejbla a Hurvínka. Také Hurvínek s Máničkou čekali na příchod Mikuláše. Jak to ale dopadlo, když roztržitý pan Spejbl na nadílku zapomněl? To se děti dozvěděly v představení plném legrace a písniček.
O přestávce si děti prohlédly výstavu loutek a mohly si vyzkoušet rozpohybovat Hurvínka nebo pana Spejbla.
FOTO zde
04.12.2017 22:06 | Autor: sk | stálý odkaz


Advent ve škole


Vánoční čas se pomalu blíží.

Tradičně si o tomto čase připomínáme vánoční symboly, tradice, zpíváme koledy, vyrábíme na vánoční jarmark a připravujeme besídku.
I tento rok se v čase adventu chystá spousta zajímavých akcí.
Navštívíme zámek v Hořovicích, kde projdeme výstavu o vánočních tradicích, nasajeme vánoční atmosféru v Plzni, přijde k nám Mikuláš, anděl a parta čertů, společně napíšeme přání pro Ježíška, namalujeme obrázky - třeba andělů, vyrobíme spoustu dárků ve vánočních dílnách, předvedeme své umění na besídce pro rodiče, prohlédneme si jesličky v místním kostele a poslechneme si vyprávění o tom, jak vznikly Vánoce.
04.12.2017 22:00 | Autor: sk | 0 komentářů | stálý odkaz


Vánoční besídka s jarmarkem

Středeční podvečer se škola naplnila nejen žáčky, ale hlavně dospělými, kteří se přišli podívat na vystoupení dětí naší školy a nakoupit na tradičním vánočním jarmarku.
Vánoční besídka přiblížila pásmem říkanek, básniček a vánočních písní blížící se vánoční svátky. I přesto, že spousta dětí onemocněla, na besídku někteří z nich přišli, za což jim děkujeme. Děti předvedly své umění nejen při přednášení, ale i v tanci, cvičení při hudbě, hře na nástroje, předvedly se jako zpěváci a konferenciéři.
Všem dětem patří poděkování za skvělé výkony a paní učitelkám za trpělivost při zkouškách. Bylo jí občas opravdu třeba.

2016-122

Po skončení představení se už začaly tvořit řady před třídou, kde byl nachystán tradiční jarmark. Prodávaly se rozmanité výrobky, které pocházely z vánočních dílen. Během chvíle na prodejních pultech mizely výtvory. Doufáme, že výrobky dělají radost. všem, kteří si je domů odnesli.

Všichni si pak mohli posedět a sdělovat své zážitky při kávě a vánočce.
Vše bylo řádně zdokumentováno i zaznamenáno. Těšit se můžete na vánoční DVD z dílny Zima - video.

23.12.2016 22:00 | Autor: sk | stálý odkaz


Předvánoční exkurze druháků

Ve středu 14.12. se druháci vydali na předvánoční exkurzi. Navštívili Muzeum Českého krasu v Berouně.

muzeum

(více)
14.12.2016 22:32 | Autor: sk | stálý odkaz


Tříkrálový průvod

Ve středu 6. ledna k nám zavítali Tři králové. Příchodem Tří králů, 6. ledna, končí vánoční období. Uklízíme vánoční výzdobu, odstrojujeme stromečky a čekáme, že už konečně užijeme zimních radovánek. Páťáci si zahráli na Kašpara, Melichara a Baltazara a obešli všechny ostatní spolužáky, aby jim zazpívali koledu a popřáli do nového roku hodně štěstí. Křídou napsali nad dveře zkratku K+M+B 2016 a všem popřáli pohodu a klid. Nezapomněli ani na své mladší kamarády ve školce a pracovníky obecního úřadu a místního obchodu.
Připomněli jsme si tak tradici tříkrálového průvodu. Postavy jsme si i vyrobili nebo namalovali. Děti si vybarvovaly tři mudrce, kteří přinesli Ježíškovi do Betléma zlato, kadidlo a myrhu. Podle středověké legendy těm nejvýznamnějším byla přisouzena jména Kašpar, Melichar a Baltazar.

12400978_1040631775994199_3253071726232877171_n
08.01.2016 18:37 | Autor: sk | stálý odkaz


Předvánoční výlet za betlémy

Poslední předvánoční týden ve škole patří přípravám na Vánoce. Vyrábělo se, zdobilo, trénovalo na besídku a když už je vše úspěšně za námi, je čas na vánoční výlet.
Tentokrát se naši páťáci vydali do Karlštejna, do muzea betlémů. Cesta vlakem rychle ubíhala a než jsme stačili sníst svačiny, byli jsme v Karlštejně, kde nás přivítal majestátný hrad. Vydali jsme se tedy směrem k muzeu, kde na nás čekala svátečně vyzdobená expozice.

ADVENT 2014

Obdivovali jsme betlémy dřevěné, perníkové, mechanické, keramické a nakonec i ten největší, královský.
Pak už na nás čekala výtvarná dílnička, kde jsme si vlastnoručně vyrobili skleněnou ozdobu. Pod rukama vznikly krásné blyštivé ozdobičky, které budou zářit na nejednom stromečku.


ADVENT 20141

Cestou zpět jsme si ještě pokoupili pár suvenýrů a pak už se vydali na cestu zpět domů.
18.12.2014 22:07 | Autor: sk | 0 komentářů | stálý odkaz


© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se