Základní škola a Mateřská škola Osov

Čemukoliv se učíš, učíš se pro sebe. (Petronius)

Vědci a badatelé v Techmánii

Dne 29. 9. 2016 vyrazili žáci 3.,4. a 5. ročníku na „vědeckou“ expedici do plzeňské Techmánie, kde si kromě volné prohlídky vystavovaných expozic vyzkoušeli i jak vypadá skutečná práce vědce a badatele. Někteří z nich již možná nyní získali chuť v budoucnu obléknout bílé pláště a stát se sami výzkumníky či objeviteli.

Techmanie

Pro čtvrťáky byla připravena biologická laboratoř, kde pomocí tří jednoduchých pokusů měli vypátrat vhodné životní podmínky pro brouka potemníka. Ač zpočátku larvy potemníka vzbuzovaly u žáků spíše odpor a zděšení, ke konci vědecké práce již potemníci zdomácněli a nejeden z žáčků si je doslova pustil k tělu.

Třetí třída měla téma Tajná zpráva a všichni byli zvědaví, co je vlastně čeká v chemické laboratoři. Čekaly je nádobky s různými druhy inkoustů, kterými se píší tajné vzkazy a které si dokážeme vyrobit sami doma. Na výběr byly inkousty vyrobené z pracího prášku, cukru, škrobu a kyseliny citronové. Vzkazy psané těmito inkousty dešifrovali voskovkou, dezinfekcí, UV světlem a teplem. Na památku si malí laboranti odnesli své tajné zprávy, které si nalepili na dvojlist vlastnoručně vyrobeným lepidlem z mouky, cukru a vody.

Páťáci se vrhli do oboru, který nám myslím zanedlouho bude velmi rychle vzkvétat, totiž robotizaci a produkci robotů a sami společně několik takových robotů vyrobili.

Těsně před odjezdem jsme si všichni vyslechli poutavý výklad o van de Graaffovu generátoru a několik našich žáků se stali přímo účastni na demonstraci pokusu, při němž si učitelé vyměnili s žáky role a s úsměvem sledovali, jak projednou vstávají vlasy na hlavě žákům.
Všem se program moc líbil a určitě na něj dlouho nezapomenou.01.10.2016 13:42 | Autor: IV, af, sk


<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se